حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی چیست؟

جدید ترین روش حمل و نقل کالا، حمل و نقل هوایی است که از قرن بیستم بشر توانست از آن استفاده کند. این نوع حمل و نقل سریع ترین نوع حمل و نقل محسوب میشود به همین دلیل هزینه های آن بسیار بالاست و فقط افراد ثروتمند توانایی استفاده از آن را دارند و برای حمل نامه، کالا های سبک و محموله های گران قیمت مناسب است. حمل و نقل هوایی در کنار حمل و نقل دریایی و زمینی نقش و سهم عمده ای در تجارت کشورمان دارد. به صورتی که یکی از مهم ترین شاخص های رشد اقتصادی می باشد. پیشرفت در این حمل و نقل باعث بهبود خدماتی همچون گسترش فعالیت های اقتصادی، افزایش سطح اشتغال منطقه ای، بهبود خدمات فرهنگی و اجتماعی و توسعه گردشگری میشود.

حمل و نقل هوایی یکی از روش هایی است که انسان و یا کالا را به سرعت و امنیت بیشتر جا به جا میکند. این خدمت به صورت داخلی و خارجی ارائه میشود. توسعه این نوع از حمل ونقل به عوامل مختلفی همچون طبیعی، اقتصادی و اجتماعی بستگی دارد. امروزه پیشرفت و تغییرات تکنولوژی هواپیما ها روز به روز به سرعت در حال بروز شدن است. نا گفته نماند، در حالی که صنعت هواپیما سازی رو به رشد بود حمل نقل هوایی هم پیشرفته تر شده است. حمل و نقل هوایی امکان سفری بدون توقف بر روی دریا و خشکی را فراهم کرده است و گران قیمت ترین نوع حمل و نقل است.

 

حمل و نقل هوایی کالا + (تفاوت کارگو و فریت بار)

به حمل و نقلی که کالا با استفاده از هواپیما های غول آسا و مخصوص از کشوری به کشور دیگر ارسال میشود را حمل و نقل هواییه کالا میگوییند. ما دو نوع حمل و نقل کالا در حمل و نقل هوایی داریم. اولی کارگو و دیگری فریت که کارگو برای حمل کالا های تجاری است و فریت برای حمل وسایل و کالا هایی که به مسافران مربوط میشود است. تعدادی از هواپیما های مخصوص ماهیت تجاری داردند مانند آنتونف ۲۲۵ و بلوگا که با استفاده از اینها میتوان کالایی را از کشوری به کشور دیگر فرستاد، که به این نوع کارگو گفته میشود. اما در مقابل کارگو، هواپیما های فریت بار هستند که ماهیت تجاری ندارند و فقط به منظور حمل وسایل و کالا های مسافران سخته شده اند.

 

مزایای حمل و نقل هوایی :

  • برای حمل و نقل از کوتاه ترین مسیر یعنی از روی دریا ها، کوه ها و جنگل ها میگذرد و نیازی به تغییر مسیر نیست.
  • در حمل و نقل هوایی کنترل محصولات به سادگی انجام میشود. به همین دلیل برای حمل مواد فاسد شدنی، دارو ها، جواهرات، محصولات سبک وزن اما با ارزش مانند الماس، جواهرات، شیشه و … مناسب است.
  • از هواپیما ها میتوان برای حمل و نقل مردم و کالا به مکان هایی که هیچ وسیله نقلیه ای نیست استفاده شود.
  • مهمترین اصل در حمل و نقل هوایی سرعت آن است که نسبت به حمل و نقل دریایی و زمینی خیلی بیشتر است.
  • امنیت کالا ها بیشتر است و به کالا متر آسیب میرسد.
  • حمل و نقل هوایی میتواند در زمانی که دیگر وسایل نقلیه به دلیل عوامل طبیعی مانند سیل و دیگر پدیده های طبیعی توانایی جا به جا کردن را ندارند، کار آمد باشند.

در نتیجه حمل و نقل و هوایی بهترین گزینه است برای ارسال کالا هایی که زمان نقش مهمی در آنها دارد.

 

معایب حمل و نقل هوایی :

  • یکی از معایب اصلی حمل و نقل هوایی گران قیمت بودن آن است که هزینه های پرداختیدر کمترین و ساده ترین حالت برای خیلی از افراد گران و غیر قابل استفاده است.
  • این نوع از حمل و نقل برای کالا ها سنگین حجیم و سبک وزن مناسب نیست.
  • ظرفیت حمل و بار و محموله در حمل و. نقل هوایی بسیار پایین است به همین علت حمل بار های سنگین و ارزان قیمت با این روش اصلا مناسب نیست.
  • امکان سقوط و دیگر حوادث در این نوع حمل و نقل نسبت به حمل و نقل های دیگر بیشتر است.

لطفا قبل از تکمیل فرم، نسبت به ثبت نام در وب سایت، از طریق هدر اقدام کنید.